Menu
Menu

Víte. Co je to eBay?

Je to z právního hlediska veřejná společnost, která zajišťuje provoz internetových aukcí, je v podstatě vůbec první aukční webový prostor, který vznikl na začátku září v roce 1995. Tedy jen dva měsíce poté, co byl oficiálně uvolněn Internet v České republice pro širokou veřejnost.
Firma má své sídlo v americkém městě San José a zakladatelem je jistý Pierre Omidyar. V současné době má sdružení přibližně dvanáct tisíc zaměstnanců a mezi nejznámější její dceřiné společnosti patří např. Mobile.de nebo PayPal. Tržní kapitál firmy se odhaduje na zhruba 70 miliard amerických dolarů.
nákupní web

Vznik eBay se datuje do doby, kdy u nás Internet teprve začínal pronikat na veřejnost

Obchodní činnost spočívá v systému zavedených platebních karet anebo prostřednictvím Paypal, případně méně rozšířené Money Bookers.  Společnost sdružuje velké množství prodejních subjektů z celého světa a u každého z nich je možné sledovat reference, kterými někteří zákazníci prodejce hodnotí. Pokud pomineme neseriózní praktiky, kdy si někteří prodejci sami tvoří kladné komentáře (a někdy je to hůře rozpoznatelné), tak jsou reference dobrým měřítkem kvality obchodníka.
Pomocí této propracované struktury lze prodávat a nakupovat v podstatě jakékoliv zboží, a to buď formou přímého nákupu tzv. Buy It Now za uváděnou cenu, nebo klasickým aukčním způsobem, kdy zájemce provádí tzv. příhoz. Aukce jsou výhodné v tom, že mnohdy nedosáhnou předem stanovené ceny Buy It Now.
nákupní košík

A co Skype ?

Zajímavostí z historie společnosti  je zakoupení firmy Skype, bylo to v roce 2005, přesně v období desátého výročí založení společnosti.  Skype pak firma provozovala až do roku 2009, kdy jej prodala přibližně za stejnou sumu, za kterou jej nakoupila, přitom ovšem společnosti ebay zůstal ve Skype zhruba třetinový podíl.
Největší aukční společnost světa provozuje svůj vlastní provizní systém, poměrně transparentní, provize jsou různě odstupňované a vztahují se i na klienty, kteří vystupují v obchodě jako prostředníci.
V roce 2008 bylo v Praze otevřeno firemní centrum pro marketingové strategické plánování se zaměřením na oblast Asie a Evropy. Jmenuje se Center of Excellence.