Menu
Menu

Tečka čárka čárka tečka

Odedávna lidé uvažovali nad tím, jak by se dalo urychlit posílání zpráv. Jednou z variant bylo vyslat rychlého běžce. Všichni ale jistě známe legendu o řeckém běžci Feidippidovi, který přinesl radostnou zprávu (Zvítězili jsme) a zemřel. Tudy cesta tedy nevedla.
telegrafní zařízení
§  Pokud by se bitva u Marathónu odehrála až v devatenáctém století, mohlo se vše vyřešit vyťukáním několika čárek a teček a posel by byl ušetřen.
Posílat zprávy pomocí elektrického proudu, byla jistě převratná myšlenka.K dokonalosti ji dovedl Samuel Finley Breeze Morse. Vytvořil celou abecedu, která se skládala jen z různého spojení teček a čárek. GENIÁLNĚ JEDNODUCHÉ. Pro rozlišení teček a čárek se používaly časové mezery.
sos pomoc
o   Cílem Morseho byla co nejrychlejší abeceda, a tak nad jednotlivými písmenky skutečně velice přemýšlel.
o   Některá jsou více frekventována a některá méně.
o   Proto je nejkratším písmenko „e“, které tvoří jen jedna tečka.
Aby zjistil, která písmenka má kam zařadit, chodil do tiskáren a tam si prohlížel zásobu liter.

Světový úspěch

Jenže poté, co se dostávala Morseova abeceda i do jiných jazyků, zjistilo se, že rozložení není úplně ideální. Nicméně abeceda byla mezinárodně přijata a došlo jen k některým nutným úpravám. Konečný výsledek byl uznán na konferenci v Káhiře roku 1938.
§  A jak to vlastně celé funguje?
§  Docela jednoduše.
chlapec u telegrafu
Přenos telegrafické zprávy se odehrává mezi dvěma osobami, které musejí perfektně ovládat Morseovu abecedu. První vyšle zprávu, která je zakódovaná do elektrických impulzů a příjemce zaznamenává tečky a čárky. Pak se vše dekóduje.
o   Nápad přišel k Morseovi ve chvíli, kdy se dozvěděl o novém světové objevu – elektromagnetismus a telegrafu.
o   Což bylo roku 1832.
Už po pěti letech Morse telegrafuje na vzdálenost 820 kilometrů.Díky tomuto úspěchu získal třicet tisíc dolarů od Kongresu na další vývoj svého vynálezu.

Tečka čárka čárka tečka
4.3 (86.67%)9